Podczas Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2024 w Bukareszcie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego 2024 / Nagród Europa Nostra, najwyższego europejskiego wyróżnienia w tej dziedzinie. Wśród zwycięzców znalazł się obiekt z Polski – Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku.
Podczas uroczystości ogłoszono pięciu laureatów Grand Prix i zwycięzcę Nagrody Publiczności na rok 2024, którzy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 euro każdy. Zwycięzcy Grand Prix zostali wybrani spośród tegorocznych 26 zwycięzców z 18 krajów europejskich przez zarząd Europa Nostra na podstawie rekomendacji niezależnego jury ekspertów.
Pięciu laureatów Grand Prix 2024 to:
Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Rybnik, POLSKA
Zwycięzca Grand Prix w kategorii Konserwacja i adaptacja
To wyjątkowy projekt renowacji na terenie dawnej kopalni węgla, jednej z najstarszych w Polsce, założonej w 1792 roku i działającej przez ponad 200 lat. Dzięki staraniom byłych górników, Miasta Rybnika, państwa polskiego i funduszom UE kompleks został uratowany i dostosowany do nowych funkcji jako centrum kulturalno-rekreacyjne.
Saksoński kościół w Alma Vii, RUMUNIA
Zwycięzca Grand Prix w kategorii Konserwacja i adaptacja
Projekt obejmował odnowę zabytku, który symbolizuje wieki historii i rzemiosła w malowniczej wiosce Alma Vii w Transylwanii. Kompleksowa renowacja nie tylko zachowała architektoniczną i historyczną integralność kościoła, ale także wzmocniła lokalną społeczność i wsparła zrównoważony rozwój turystyki. Projekt koordynowany przez Mihai Eminescu Trust, został wsparty przez U.S. Ambassadors Fund for Cultural Preservation i EEA Grants.
Program tradycyjnych budynków gospodarczych, IRLANDIA
Zwycięzca Grand Prix w kategorii Edukacja, szkolenia i umiejętności
Głównym celem tego ogólnokrajowego programu jest pomoc rolnikom w rozpoznaniu wartości kulturowej tradycyjnych budynków gospodarczych. Uczestnicy otrzymują wsparcie w zdobywaniu umiejętności, które umożliwią im przeprowadzanie napraw w celu przywrócenia funkcjonalności budynków. Od czasu utworzenia programu w 2008 r. wyremontowano ponad 1000 budynków. Program, ustanowiony przez The Heritage Council we współpracy z Departamentem Rolnictwa, Żywności i Rybołówstwa Rządu Irlandii, jest współfinansowany przez rząd Irlandii i Unię Europejską w ramach irlandzkiego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Rehabilitacja Wieży Tsiskarauli przez obywateli, Akhieli, GRUZJA
Zwycięzca Grand Prix w kategorii Zaangażowanie obywateli i podnoszenie świadomości
Przez trzy lata 46 obywateli Gruzji i innych krajów pracowało u boku ekspertów technicznych i tradycyjnych rzemieślników, aby odnowić Wieżę Tsiskarauli. Projekt ten podniósł świadomość wartości dziedzictwa gruzińskiego dla dziedzictwa Europy. International National Trusts Organisation (INTO) była głównym partnerem, ściśle współpracującym z National Trust of Georgia, REMPART (Francja) i Fundacją Chudow Castle (Polska). Projekt został wsparty grantem od ALIPH – międzynarodowego sojuszu na rzecz ochrony dziedzictwa na obszarach objętych konfliktem.
Towarzystwo Przyjaciół Zabytków Dubrownika, CHORWACJA
Zwycięzca Grand Prix w kategorii Mistrzowie Dziedzictwa
Od 1952 r. stowarzyszenie społeczeństwa obywatelskiego finansuje i realizuje projekty badawcze i konserwatorskie zabytków Dubrownika, w tym murów miejskich. Towarzystwo było ściśle zaangażowane w wpisanie Starego Miasta w Dubrowniku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 r. Od tego czasu odgrywa ono kluczową rolę w zapewnianiu ochrony i rozwoju tego wyjątkowego miejsca.
Podwójnym zwycięzcą 2024 roku jest renowacja saksońskiego kościoła w Alma Vii w RUMUNII – oprócz Grand Prix otrzymała ona także Nagrodę Publiczności 2024. Ta imponująca inicjatywa zebrała największą liczbę głosów, oddanych za pośrednictwem ankiety internetowej z udziałem około 10 000 obywateli z całej Europy.
Więcej informacji: https://www.europanostra.org/european-heritage-awards-ceremony-2024-in-bucharest-5-grand-prix-and-public-choice-award-announced/